Görme engelli öğretmen için hak dokümanı

23.09.2017 16:16:53 tarihinde eklendi, 541 kez okundu
Eğitimde Görme Engelliler Derneği tarafından MEB bünyesinde görev yapan yaklaşık 1000 görme engelli öğretmenin okul idarecileriyle anlaşmazlığa düştüğü halde yararlanabileceği ‘Sorularla görme engelli öğretmenlerin yasal hakları’ adlı doküman yayınlandı.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde görev yapan 1000 civarında görme engelli öğretmen bulunduğunu ve bunların bir kısmının okul idareleriyle yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle mağdur olduğunu açıkladı.

Dernek, bu nedenle ‘Sorularla görme engelli öğretmenlerin yasal hakları’ başlıklı bir doküman yayınladı. Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte çeşitli konularda kendilerine mağduriyetler ulaştığını belirten Eğitimde Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Merve Erten, "Aday durumunda bulunan görme engelli öğretmenlere eski mevzuat gerekçe gösterilerek ders verilmiyor. Ancak yeni eğitim-öğretim döneminde aday öğretmenlerin tek başına derse girebileceği yönünde düzenleme yapıldı" dedi.

Asil öğretmenlerin de okul idareleriyle sorun yaşadığını söyleyen Erten, "Okul müdürü görme engelli öğretmeni istemediği için ders dağılımını adil yapmıyor. Görme engelli öğretmene ya hiç ders vermiyor, ya girmesi gerekenden az saat veriyor ya da yalnızca seçmeli derslere girmesine müsaade ediyor. Hatta açık olmamasına rağmen geçici ya da ücretli olarak öğretmen görevlendiren okul idareleri olduğu yönünde duyumlar da alıyoruz" diye konuştu.

"GÖRME ENGELLİ ÖĞRETMENLER HAKLARINI BİLMELİ"
Okullar yeni açıldığı için bu konuların daha çok gündem oluşturduğunu, ancak daha başka konularda da görme engelli öğretmenler ve okul idarelerinin karşı karşıya gelebildiğini anlatan Erten, şunları söyledi:
"Dernek olarak kurulduğumuz günden bu yana görme engelli öğretmenlerin haklarını savunmaya gayret gösteriyoruz. Önyargıyla yaklaşmayan birçok okul müdürü var ve bu okullarda görme engelli öğretmenler mesleğini gayet iyi yapıyor. Öte yandan görme engelli öğretmenlerin yaşadığı birçok mağduriyetin önüne geçecek yasal düzenlemeler var. Ancak görme engelli öğretmenimiz bir sorunla karşılaştığında tedirgin olabiliyor, ne yapacağını ve nereye başvuracağını bilemeyebiliyor. Hazırladığımız bu dokümandan yararlanan görme engelli bir öğretmen, okul idarecileriyle bir sorun yaşarsa hangi haklara sahip olduğunu öğrenebilecek.”

Yasal mevzuat ve resmi belgelerden yararlanılarak hazırlanan ‘Sorularla görme engelli öğretmenlerin yasal hakları’ dokümanına www.eged.org/sorularlaogretmenhaklari internet adresi üzerinden erişilebiliyor.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS