Suriye Çalıştayı engelli Mahir’in gözlerine umut oldu

26.11.2017 14:51:26 tarihinde eklendi, 393 kez okundu
TÜRKİYE Beyazay Derneği ve Bağcılar Belediyesi işbirliğinde Suriyeli engellilerin sorunlarının çözümü amacıyla siyasetçi, belediye başkanı, gazeteci, akademisyen ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Suriye Çalıştayı düzenlendi.

Programda Gazi Üniversitesi öğrencisi görme engelli Mahir Hames’in başarı hikayesi herkesi duygulandırdı.  Bağcılar Belediye Başkan Lokman Çağırıcı, Mahir’e kornea nakli ameliyatı sözü vererek Çalıştay’ın amacına uygun olumlu ilk adımını atmış oldu. Mahir’in gözleri için umut olan bu karar herkes tarafından alkışla karşılandı.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle 6 yıldır Türkiye’de misafir olan Suriyeli engellilerin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda Suriye Çalıştayı düzenlendi. Türkiye Beyazay Derneği ve Bağcılar Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği programa siyasetçisinden akademisyenine kadar birçok kesim tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Program Suriyeli mültecilerle ilgili sinevizyon sunumuyla başladı.

 “BİZE ENGELLİ DEMEYİN YETERSİZLİKTEN ETKİLENMİŞ DEYİN”

Programın ilerleyen dakikalarında söz alan Suriyeli Mahir Hames’in (23) hikayesi herkesi duygulandırdı. Mahir, “Anlatacaklarım karşısında duygulanmayın çünkü ben halimden mutluyum. Kornea nakli ameliyatı olmayı istiyorum. Benim bir hayalim daha var memleketime dönmek ve faydalı biri olmak. Yanlış anlamayın Türkiye’yi çok seviyorum ama insanın memleketi gibisi yok. Bir şeye özellikle dikkat çekmek istiyorum. Bize engelli denilmesine karşıyım yetersizlikten etkilenmiş diyebilirsiniz” dedi. 

Bağcılar Belediye Başkan Lokman Çağırıcı, belediye olarak Mahir’in kornea nakli ameliyatını kendilerinin yapmak istediğini söyledi. Çağırıcı’nın ameliyat sözü salonda alkışlarla karşılandı.Çalıştay’da eğitim, sağlık, istihdam, sosyal uyum ve teknolojik destek sorunlarının çözümüyle ilgili toplantılar yapıldı.

“SAVAŞ SAĞLAM İNSANI MAĞDUR EDİYORSA ENGELLİ İNSANI DA ÖLDÜRÜYOR”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı,” Onlar hayat hikayelerini dinlediğimizde, duyduğumuzda gerçekten çok büyük çileler çektiklerini görüyoruz. Kaldı ki savaş savaş sağlam insanı mağdur ediyorsa engelli insanı da öldürüyor. Onların memleketlerinden uzakta bir hayat sürerken ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri noktasında da destekler olması gerektiğine inandığımız niçin bu projeleri yapıyoruz”dedi.

Çağırıcı, Mahir’in kornea nakli ameliyatı için de,”Mahir kardeşimiz en sevdiklerini göremiyor. Böyle bir imkan varken milyonda bir de olsa o fırsatı ona tanımak istiyoruz”ifadelerini kullandı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS