Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları

04.11.2016 15:34:19 tarihinde eklendi, 975 kez okundu
Atletizm, masa tenisi, yüzme, karma futbol ve karma basketbol branşlarında gerçekleştirilen Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları, Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) yapıldı.

Atletizm, masa tenisi, yüzme, karma futbol ve karma basketbol branşlarında gerçekleştirilen Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları, Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) yapıldı.

KOÜ Gazanfer Bilge Spor Salonu'ndaki oyunlara 7 ilden 208 sporcu katıldı.

Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Civelek, gazetecilere yaptığı açıklamada, Özel Olimpiyatlar'ın dünyada 178 ülkede faaliyet gösteren ve genellikle öğrenme güçlüğü çeken bireylerin sporla topluma kazandırılmasına yönelik etkinlikler düzenleyen bir sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi.

Dünyada Özel Olimpiyatlar'ın 4,5-5 milyon sporcusu bulunduğunu ifade eden Civelek, "Özel Olimpiyatlar bunun Türkiye'deki uzantısı. Biz özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden kardeşlerimizi spor yoluyla topluma kazandırmak için bir çaba harcıyoruz. Bu çabanın da meyvelerini alıyoruz. Bu, sezonun 2. bölgesel oyunu. Senede 5 bölgesel oyun yapıyoruz. Amacımız, sporu araç olarak kullanarak öğrenme güçlüğü çeken kardeşlerimizin topluma kazandırılması." şeklinde konuştu.

Son yıllarda, özel sporcularla partner sporcuların takım oluşturduğunu aktaran Civelek, "Spor yaparak birbirlerini daha iyi tanımaları sağlanıyor. Organizasyonla ön yargıları yıkmaya çalışıyoruz. Toplumda engellilere yönelik bazı ön yargılar var. Bizde daha çok acıma hissiyle bakılır. Biz onların topluma katılması için bir şeyler yapılması gerektiğini düşünerek bu işe başladık. Onları hayata bağlayacak faaliyetler yapılması önemli, biz de bunu yapıyoruz. Bu şekilde de ön yargıları kırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Oyunlarda, 84 yaşındaki master atlet Nuri Sabuncu, özel sporcularla bir araya geldi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS